Üdvözlet, kedves játékosok!
Most egyfajta történelmi bemutatót és előrejelzést fogtok olvasni egy alacsony szintű járműről.
Ahogy átnézem, amit a Facebook-csoportba feltöltött egyik tagunk a tesztszerveren lévő járművekről, szembeötlött valami:
Nem tudom, hogy a többség hogy van vele, de én a 234/2-es Puma páncélautó óta várom, hogy újabb kerekes harcjárművel gyarapodjon a garázsom. De mi is ez a jármű a képen?
Ez egy német Sd.kfz. 221-es típusú, könnyű felderítő páncélautó. 1935-től 1940-ig gyártották 339 példányban. Alapvetően egy Horch 4×4-es terepjáróra épített, farmotoros, független felfüggesztésű páncélteknő és páncéltorony. A páncélautó megnevezés ne tévesszen meg senkit, a jármű fő védelme a mozgékonysága volt(országúton 90 km/h-t is elérhetett), mert páncélzata csak a kézifegyverek tüzének állt ellen. Emiatt ezt a típust a felderítő alakulatok gyakran nehezebb páncélautókkal közösen vetették be. Egészen a háború végéig használták, bár az elveszített példányokat már újabb típusokkal pótolták.

A 221-es tornya kézileg, 360 fokban körbeforgatható, fegyverzete egy darab MG 13-as, később MG 34-es géppuska volt. Az egy darab géppuska elégtelennek bizonyult más járművekkel szemben, emiatt a megmaradt járművek egy részét 1942-ben átalakították és felszerelték a 2,8 cm schwere Panzerbüchse 41 típusú fegyverrel. A nevében ugyan szerepel a puska(büchs) szó, de már inkább a könnyű páncéltörő ágyú kategóriába sorolható. Az sPzb 41-est azért alkalmazták ezen a páncélautón, mert ez volt az egyedüli fegyver, ami kellő tűzerejű, ugyanakkor elég könnyű ahhoz, hogy a 221-esen használhassák.

sPzb 41.Nem annyira nevezhető puskaszerűnek.(photobucket.com)
Ez az eszköz az úgynevezett kúpos furatú fegyverek közé tartozik. Lényegében arról van szó, hogy a lövegcső belsejének átmérője a csőfartól a csőtorkolatig előre meghatározott módon csökken. A lövedék úgy van kialakítva, hogy két „gallér” adja az átmérője külső részét és a kilövéskor ezek a „gallérok” összenyomódnak, rászorulnak a lövedék testére. Jelen esetben a betöltött lőszer lövedéke 28 mm-es átmérőjű, de amikor elhagyja a csőtorkolatot, már csak 20 mm-es. A „gallérok” miatt a lőporgázoknak egyre kisebb felületre kell ugyanazt a nyomásértéket kifejteni(nem tudnak úgy elszökni, mint egy hagyományos, huzagolt cső esetén), így az ilyen lövedék nagyon nagy kezdősebességet és torkolati energiát érhet el, ami növeli a páncéltörő képességet.

A sPzb 41 lőszerei. Balra a repesz(fragmentation),jobbra a páncéltörő. Előbbit nem használták túl gyakran.(4.bp.blogspot.com)
A német haderő alkalmazott még pár hasonló fegyvert más kaliberekben, de ennek a megoldásnak komoly hátrányai voltak. A kúpos furatú lövegekben a lövedék szűkülése miatt nem bizonyult előnyösnek repeszromboló lőszereket használni, vagy bármi olyat, aminek a lövedékében robbanóanyag van. Alapvetően APCR tüzelésére képes páncéltörőket hoztak így létre, ráadásul ezzel a megoldással a lövegcsövek élettartama a nagy igénybevétel miatt túl alacsony volt. Utóbbin csak rontott, hogy úgy a csövek, mint a lőszerek elkészítése nagy mennyiségű volfrámot igényelt-az pedig túl fontos stratégiai nyersanyag ahhoz, hogy csak úgy ellövöldözzék.
Szerencsére az utóbbiakkal nem kell foglalkoznunk a játékban. Most tisztázhatjuk, hogy mire is számíthatunk:

Az eddigi adatok.
-
Kisméretű jármű farmotorral
-
Meglepően jó páncélátütési érték
-
Jó tűzgyorsaság
-
Jó mozgékonyság, bár az mindig viszonylagos, főleg egy páncélautónál
-
Gyenge páncélzat, a 14 mm-es maximális vastagság még 1.3-ban sem valami acélos
-
Kétfős személyzet
Köszönet Skobrák Zsoltnak,amiért feltöltötte a képeket.
Jó vadászatot!
Összes magyar War Thunder cikk az 1.79-es frissítésről!
A WT Info-n, a War Thunder magyar rajongói oldalán a frissítésekről, járművekről összetett és lehetőség szerint a játék minden szegmensére (pl: WT WiKi) vonatkozó (és sokszor azon túl is) cikkeket megtalálsz!
Források:
- Peter Chamberlain-Hilary Doyle: Encyclopedia of German Tanks of World War Two
- Uwe Feist: Panzerspaehwagen in Action
- http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/nazi_germany/sdkfz-221-222-223.php
Kategóriák:Hírek
2 replies »